poniedziałek, 8 września 2008

Yslaire.


Istnieje chyba tylko dwóch twórców, których darzę bezkrytycznym uwielbieniem. Pierwszy to oczywiście Andreas. Drugi to Yslaire. Rzecz jasna autorów, których twórczość bardzo mi się podoba jest znacznie więcej ale w stosunku do tych ostatnich jestem w stanie pokusić się o mniejszy czy większy obiektywizm czego nie mogę powiedzieć w stosunku m.in. do komiksów Yslaire'a. Wydanie zbiorcze sagi "Sambre" wydane u nas dwa lata temu absolutnie mnie urzekło. Sam nie wiem dokładnie dlaczego. Może to zasługa mieszanki szaleństwa i romantycznej miłości bijącej z plansz komiksu, może sugestywnych rysunków, a może postaci głównej bohaterki Julii, która nieodzownie przywodzi mi na myśl pewną bliską mi osobę. Jakakolwiek byłaby przyczyna, wpadłem po uszy w świat Yslaire'a.

Dlatego z niecierpliwością wyczekuję kolejnych komiksów Yslaire'a po polsku. Warto zauważyć, że we Francji w 2003 r. ukazał się piąty tom serii zatytułowany, w wolnym tłumaczeniu, "Przeklęty niech będzie owoc jej wnętrzności..." ("Maudit soit le fruit de ses entrailles..."). Fabuła skupia się na Julii, przebywającej w więzieniu za działalność rewolucyjną, oraz na jej i Bernarda synu, którym opiekuje się Sara - siostra Bernarda. Tutaj można zobaczyć trailer do tegoż albumu (najlepiej wyłączyć muzykę bo pasuje jak pięść do nosa).

Wygląda na to, że był to ostatni rysowany przez Yslaire'a album tej sagi. W prequelu Sambre "Wojna Sambre" ("La guerre des Sambre") Yslaire tworzy wyłącznie scenariusz. Za rysunki, przyznać trzeba bardzo dobre, odpowiada dwoje młodych rysowników - Jean Bastide i Vincent Mezil. W 2007 r. ukazała się pierwsza część zatytułowana "Hugo & Iris 1", a na wrzesień bieżącego roku planowana jest część druga - "Hugo & Iris 2".

Yslaire oddał rysowanie swoim zdolnym następcom, czuwając jednocześnie nad poziomem scenariuszy, a sam zajął się swoimi innymi autorskimi projektami. Oprócz tworzonej w latach 1997 - 2004, zakończonej już serii "XXe ciel.com" stworzył w latach 2006 - 2007 dyptyk "Niebo nad Brukselą" ("Le Ciel au-dessus de Bruxelles") z ciekawym pomysłem na okładki.Obecnie Yslaire pracuje razem z Jean-Claude Carrière nad komiksem "Niebo nad Luwrem" ("Le ciel au dessus du Louvre"). Publikacja komiksu planowana jest na 2009 r. Historia opowiadać ma o najbardziej znanym przedstawicielu klasycyzmu w malarstwie Jacques-Louisie Davidzie, a osadzona będzie w czasie burzliwych wydarzeń Rewolucji Francuskiej.

2 komentarze:

Chudy pisze...

Będąc w Brukselii przeglądałem w Musee Desinee "Niebo nad Brukselą". Widać, że Yslairejest nastawiony sceptycznie do wojny USA z terroryzmem i lubi ostre sceny erotyczne, bez cenzury. Mocny komiks, wizualnie i merytorycznie.

Pharas pisze...

Jak dla mnie idealny kandydat do wydania w którymś z exlusive'ów z Egmontu. Podobnie jak XXe ciel.com. No ale pewnie nie w najbliższym czasie sądząc po tym, że Sambre wciąż zalega w księgarniach.

BTW, dzięki za odwiedziny. ;)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails