poniedziałek, 30 listopada 2009

Nowości listopada 2009 - Francja.

Dzisiaj wyjątkowo przegląd najbardziej interesujących (oczywiście z mojego punktu widzenia) nowości wydawniczych listopada na rynku francuskim. Wyjątkowo, ponieważ Arek Królak i Jakub Syty doskonale prowadzą dział z francuskojęzycznymi nowościami w magazynie KZ i zapewne dzisiaj zaprezentowane komiksy opiszą także w następnej odsłonie magazynu. Z drugiej strony w mijającym miesiącu nastąpił  tak liczny wysyp ciekawych nowości, że nie mogłem oprzeć się ich przedstawieniu (w kolejności alfabetycznej).


Arzak, tom 1: Destination Tassili (sc. i rys. Moebius)

Nowa seria Moebiusa o przygodach Arzaka, nawiązująca oczywiście do legendarnego "Arzacha". Część pierwsza z planowanych trzech. Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj.

* * *


Bouncer, tom 7: Podwójne serce (sc. Alexandro Jodorowsky, rys. Francois Boucq)

Zmagań z przeciwnościami losu jednorękiego wykidajły ciąg dalszy. Warty odnotowania jest ciekawy pomysł na okładkę, która tworzy całość z okładką tomu poprzedniego "Czarna wdowa". Tutaj do obejrzenia przykładowe plansze. Poza tym na podstronie wydawnictwa można obejrzeć trailer.

* * *


Koziorożec, tom 14: Operacja (sc. i rys. Andreas)

Koziorożec w końcu wraca do domu. Na statku płynącym do Nowego Jorku spotyka Dra Aldusa Vortexa, z którym przychodzi mu się zmierzyć... Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj.

* * *


Płaszcze i kły, tom 9: Odwrócony los (sc. Alain Ayroles, rys. Jean-Luc Masbou)

Kolejny tom ukazującej się już od 14 lat humorystycznej serii spod znaku płaszcza i szpady ze znakomitymi rysunkami Masbou. Tutaj do obejrzenia przykładowe plansze.

* * *


Wojna Sambrów: Hugo i Iris cz. 3 - zima 1831 (sc. Yslaire, rys. Jean Bastide, Vincent Mezil)

Kolejna część prequela serii Sambre. Yslaire, tak jak w przypadku poprzednich części, napisał scenariusz i rozrysował go na storybordy. Rysunkami zajęli się Jean Bastide i Vincent Mezil. Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj.

* * *


Sklep wielobranżowy, tom 5: Montreal (sc.: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp, rys.: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp) 

Historia komiksu osadzona jest w kanadyjskiej wiosce na obszarze Quebecu we wczesnych latach 40. XX w. Fabuła skupia się na losach wdowy o imieniu Mary po miejscowym handlarzu w sklepie wielobranżowym... Stosunkowo świeża (pierwszy tom ukazał się w 2006 r.) seria Regisa Loisela. Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj.

* * *


Murena, tom 7: Żywy ogień (sc. Jean Dufaux, rys. Philippe Delaby)

Ciąg dalszy przygód Mureny ze starożytną historią w tle. Przykładowe plansze do obejrzenia tutaj.

6 komentarzy:

Iron pisze...

Bardzo fajnie się uzupełniłeś z raportem z Kzetu. Nie pogardzę kolejnymi takimi wpisami, jak ten :)

Pharas pisze...

Dzięki. :) Miałem pewne obiekcje bo tak jak pisałem zapewne te komiksy i tak będą opisane w następnym KZ. No ale pomyślałem, że KZ ma o wiele więcej odbiorców ode mnie więc nie stanowię tak naprawdę konkurencji. No i moja znajomość francuskiego jest baaardzo ograniczona. :)

Andrzej Janicki pisze...

Niemal wszystko wygląda interesująco, ale chciałbym mieć na półce Arzaka.

Anonimowy pisze...

O tak, niemal wszystko wygląda interesująco... nowa seria Loisela, kontynuacja Bouncera, ale przede wszystkim Koziorożec! Ten Andreas to potrafi. Ta plansza na której jest na pierwszym kadrze widok na statek, a na drugim Koziorożec stojący już na lądzie... ech.

Kris pisze...

Wielkie dzięki za nowinki (te ostatnie i wszystkie poprzednie). Mam nadzieję, że Arzak będzie wkrótce po polsku, żeby można było nabyć, zwłaszcza, że chyba do tłumaczenia będzie niewiele:)

Pharas pisze...

Nie ma za co. :) Także mam cichą nadzieję, że może ktoś z jakiegoś wydawnictwa tu zajrzy i czymś się zainteresuje. Wygląda na to że sam komiks wzorem poprzednika jest niemy ale tym razem co planszę przeplatany jest prozą. Nieco tłumaczenia więc będzie.

Dzięki za odwiedziny. :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails